Blog

darkTrace_banner

شرکتی امنیتی که در کمتر از دو سال ارزشش به 100 میلیون دلار رسیده

منبع: دیجی کالا

شرکت انگلیسی Dark trace در کمتر از دو سال توانسته است سرمایه‌گذارهای زیادی را به سمت خود جذب کند
شرکت امنیتی Dark trace که به تازگی و در پی یکی از تحقیقات ریاضی دانشگاه کمبریج راه‌اندازی شده، ارزش‌اش به 100 میلیون دلار رسیده است.
تکنولوژی این شرکت امنیتی سایبری، حتی از تکنولوژی آژانس‌های دولتی هم بیشتر است. با اینکه مدت زیادی از تاسیس این شرکت نگذشته، Dark trace همین حالا هم با شرکت‌های بزرگی مثل Virgin Trains همکاری‌اش را شروع کرده است. شرکت Dark trace توسط «مایک لینچ» (Mike Lynch) تاسیس شده است، کسی که اصحاب رسانه برای او لقب «بیل گیتس انگلستان» را در نظر گرفته‌اند.
ایده‌ی جالبت شرکت Dark trace آن را نسبت به دیگر شرکت‌های هم‌سطح‌اش متفاوت کرده است. این شرکت معتقد است که امنیتی سایبری را نباید با ایجاد یک قلعه‌ای بزرگ و راه ندادن افراد به آن تامین کرد، بلکه باید دیدگاهی مثل سازمان‌های جاسوسی به آن داشت. باید افرادی که می‌خواهند وارد قلعه شوند را بررسی کرد، انگیزه‌ها و هویت‌شان را متوجه شد و راه نفوذ آن‌ها را هم پیدا کرد.
اعمال هکرها روز به روز پیچیده‌تر می‌شوند و تصور این موضوع که می‌توان جلوی آن‌ها را گرفت درست نیست؛ برای همین است که هک‌هایی مثل هک چند وقت پیش شرکت سونی صورت می‌گیرد.
سیستم شرکت Dark trace شبکه‌ی شرکت‌ها را برای پیدا کردن رفتار غیرمعمول بررسی می‌کند؛ رفتار غیرمعمول، رفتاری است که پس از بررسی الگوی عادی تبادل اطلاعات در شرکت پیدا می‌شود.
سپس تمام این اطلاعت وارد یک سیستم یادگیری کامپیوتری می‌شود؛ طوری که سیستم شرکت Dark trace به مرور باهوش‌تر می‌شود. این شرکت سیستم‌شان را به سیستم امنیتی بدن تشبیه می‌کند که در مقابله با بیماری‌ها، قوی‌تر می‌شود.
«اندی فرانس»، مدیر سابق سازمان امنیت سایبری انگلستان، تکنولوژی شرکت Dark trace را پیشرفته‌تر از تمام شرکت‌های هم‌رده‌اش عنوان کرده است.
تکنولوژی امنیتی شرکت Dark trace برگرفته از تحقیقات ریاضی است که در دانشگاه کمبریج انجام شده بود. این تکنولوژی به‌قدری پیشرفته بود که «فرانس» پس از 30 سال سابقه، از سمت‌اش استعفا داد تا بتواند مدیر این شرکت شود. با این حال او تنها کسی نبود که چنین دیدگاهی داشت، ماموران امنیتی و جاسوس‌های زیادی در مدتی کوتاه به شرکت Darktrace پیوستند.
«لرد جاناتان ایوانز»، مدیر سابق MI5 از مدیران این شرکت است. «استیفن هاکستر» از سازمان امنیت سایبری انگلستان، یکی از مدیران این شرکت شده است. شعبه‌ی امریکای Dark trace هم به «جیم پنروز»، یکی از باتجربه‌ترین ماموران آزانس امنیت ملی امریکا سپرده شده است.
با این حال، این افراد تنها فقط بخشی از اسم‌های مهم این شرکت هستند. شرکت Dark trace پر است از ماموران سابق سازمان امنیت سایبری انگلستان و آژانس امنیت ملی امریکا.
شرکت Dark trace توانسته در مدت زمان کوتاهی، سرمایه‌ی زیادی برای خود دست و پا کند. هنوز از جذب سرمایه‌ی 18 میلیون دلاری برای راه‌اندازی شعبه‌ی آسیای این شرکت زیاد نگذشته و این شرکت توانسته اخیرا 22.5 میلیون دیگر هم به سرمایه‌اش اضافه کند.
مایک لینچ از همان ابتدای تاسیس شرکت‌اش، همان زمانی که شرکت چیزی بیش از چند معادله‌ی ریاضی نبود، 20 میلیون دلار سرمایه وارد Dark trace کرده است. رسانه‌ها بیشتر لینچ را به‌خاطر دعوای‌اش با HP می‌شناسند. او شرکت نرم‌افزاری‌اش که Autonomy نام داشت را به HP فروخت. اما مدتی نگذشت که HP به مشکلات مالی برخورد و تمام آن‌ها را به گردن Autonomy انداخت.
شرکت‌های بزرگی نسبت به کار با Dark trace علاقه نشان داده‌اند. بیشتر این شرکت‌ها نمی‌خواهند نام‌شان برده شود، اما شرکت‌هایی که همکاری‌شان را با Dark trace اعلام کرده‌اند، Drax، Virgin Trains و BT هستند.
فراموش نکنید که تنها 23 ماه از تاسیس شرکت Dark trace می‌گذرد و این شرکت توجه سازمان‌هایی مثل آژانس امنیت ملی امریکا را به خود جذب کرده و با بزرگ‌ترین شرکت‌های انگلستان هم همکاری می‌کند. برای همین است که ارزش‌اش به 100 میلیون دلار رسیده است. مطمئنا چیزی نخواهد گذشت که Dark trace این رقم را هم پشت سر خواهد گذاشت.
نویسنده: آرش کریم‌بیگی
2