Blog

unnamed

یکی از جالب توجه‌ترین اقدامات هکری یک دهه اخیر رقم خورد

منبع: عصرایران

شرکت ایتالیایی Hacking Team که یک شرکت هکری رسمی برای تولید ابزارهای جاسوسی و فروش آن به دولتها و نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی است، توسط یک گروه ناشناس هک و …
یکی از شرکت‌های تولید‌کننده بد‌افزارهای جاسوسی که تولیدات خود را در اختیار نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و دولتی از سراسر دنیا قرار می‌داد، هک شده و ایمیل‌های منتشره از آن بر روی اینترنت حاوی اطلاعات جالب توجهی است. به نظر می‌رسد، این اتفاق، از معدود اقدامات هکری منحصر به فرد طی یک دهه گذشته باشد.
روز گذشته، شرکت ایتالیایی Hacking Team که یک شرکت هکری رسمی برای تولید ابزارهای جاسوسی و فروش آن به دولتها و نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی است، توسط یک گروه ناشناس هک ‌و ایمیل‌های داخلی این شرکت به همراه 400 گیگابایت اطلاعات دیگر از جمله سورس کد‌های نرم افزارهای جاسوسی آن و سایر اطلاعات ارتباطی بر روی نت منتشر شد. این در حالی است که تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این هک را بر عهده نگرفته است.
این شرکت ایتالیایی که مقر آن در میلان است، بیش از 40 کارمند رسمی دارد و اقدام به فروش نرم افزارها و بد افزارهای هک و جاسوسی به نهادهای قضایی، امنیتی و اطلاعاتی و دولتی برای جاسوسی از شهروندان و مظنونان می‌کند. لیست کشورهای مشتری محصولات این شرکت عبارت است از: مراکش، اتیوپی، امارات متحده عربی، ایالات متحده و چند کشور بزرگ و کوچک دیگر در آمریکای لاتین.
این شرکت بخشی از شهرت خود را مرهون تزریق کد جاسوسی به یوتیوب و Microsoft Live است. یکی از برترین و شناخته شده ترین محصولات این شرکت نرم افزار هک Ettercap است که به سرعت به محبوب‌ترین نمونه این نرم‌افزارها برای جاسوسی از افراد تبدیل شده است.
نکته جالب اینکه بعد از هک شدن این تیم، نام حساب کاربری این شرکت از Hacking Team به Hacked Team تغییر داده شد‌.
وب سایت Intercept گزارش داده است، یکی از بزرگترین مشتریان این شرکت ایتالیایی نهادهای نظامی و امنیتی ایالات متحده از جمله اداره مبارزه با مواد مخدر یا DEA بوده است. همچنین گفته می‌شود، این شرکت با نهاد‌های بزرگ اطلاعاتی و نظامی آمریکا از جمله CIA و پنتاگون نیز در ارتباط بوده. گفته می‌شود، صدها هزار یورو از محصولات این شرکت از سال 2010 تا کنون به نهادهای دولتی برای جاسوسی از شهروندان، اپوزیسیون های سیاسی و روزنامه نگاران فروخته شده است.
همچنین اطلاعات منتشر‌ه نشان می‌دهد، FBI از سال 2011 از نرم افزار این شرکت استفاده میکرده است، حال آنکه تا کنون تصور بر آن بود که این نهاد تنها از ابزارهای جاسوسی خاص خود استفاده می‌کند.
در گزارش Intercept آمده است، نهادهای نظامی و اطلاعاتی ایالات متحده محصولات این شرکت را از طریق شرکتی به نام Cicom خریداری میکرده اند که برای مدتها واسطه تجاری بین این نهادها و شرکت ایتالیایی بوده است.
«اریک ریب»، سخنگوی شرکت Hacking Team گفته است، ‌ما هرگز در مستندات خود نام مشتریان و محل آنها را ذکر نمی‌کنیم. وی همچنین بیان کرده که در خصوص صحت و رسمی بودن اسناد منتشر شده از این شرکت نیز هیچ توضیحی نخواهند داد. همچنین CIA نیز از بیان توضیحات در خصوص این اتفاق طفره رفته است.
نقشه زیر نشان دهنده همه مشتریان این شرکت در سراسر دنیا در سال 2014 است که البته با توجه به انتشار اطلاعات اخیر، باید ایالات متحده را نیز به آنها اضافه کرد. نام عربستان سعودی، عمان و امارات متحده عربی در منطقه خاورمیانه به چشم می‌خورد.

نویسنده: آرش کریم‌بیگی

3